
Kanna och koppar
Mina röromare gjutet silver som jag tillverkade inför Kulturnatten på Galleri LOD fick så småningom sällskap av en kanna och några små koppar.
Kopparna är ett återbruk av några glöggmuggar tillverkade i verksilver, alltså silver som är 830/1000 delar silver i stället för 925/1000 som jag oftast arbetar i. jag sågade ner foten och planerade om kupan, för att sedan löda på ett av mina gjutna handtag i form av kvistar. Se mer om dem HÄR. Det är roligt att se hur små ändringar av proportioner och ytor jag så mycket för ett föremål. Från masstillverkat och själlöst till vackert och brukbart! Kannan är däremot tillverka helt av 925/1000 silver!
Det var många roliga beställningar i våras!
Inte bara när det gäller vigselringar utan även andra smycken som alla hade sina speciella historier och orsaker. Jag hoppas att det ska fortsätta så även nu när jag är tillbaka i Galleriet!

Hängsmycke av återanvänt 18k rödguld men två blågrå spineller. Jag känner att jag fick till linjen i den ovala tråden. Ser ni hur den vrider sig ett halvt varv från öglan till där den fäster i fattningarna? 18k guld är hårt, så det är en utmaning få till de mjuka övergångarna. Spinell är också hårt, 8 moh mot diamant som är 10 och safir som är 9. Dessutom är det stabilt i sin sapaltning, så de här stenarna funkar även i ringar du vill ha till vardags.

En kund kom in med en ring av 18k guld som hon inte använde längre. Det här är vad vi bestämde oss för att göra av den! Stenarna i halsbandet är rubinzostit, en av de Collier jag köpte när jag ställde ut i Paris. De känns så mycket som skog!

Föräldrarna ville köpa ärtblommor i 18K rödguld som örhängen åt sin dotter. Ärtblommorna fanns i butiken, men bara i silver. De köpte de jag hade, och sedan räknade jag på vad de skulle kosta i guld. Föräldrarna fick en faktura på mellanskillnaden och dottern kunde komma och byta sina örhängen mot ett par i rätt material!



Lämna ett svar